Едно от „препъни камъчетата“ в посока на осъществяването на кариерна или бизнес цел се очертава нулевата помощ от страна на мъжа в семейството. От що си понесла 1001 дини под една мишница (работа, битови задължения, грижа за децата, продължаващо образование, обучения, и какво ли още не) грижата за теб остава на заден план. Да не говорим, че от години не си си помисляла за активна почивка и разтоварване на натрупаното напрежение. В резултат на това се чудиш откъде да намериш повече време, когато то ти се изплъзва измежду пръстите.
По време на консултациите виждам колко гняв и негативни емоции се освобождават навън, заради неспособността да поставяш здравословни граници.
Признаците, които ти подсказват, че имаш нужда от лични граници:
- …чувстваш се претоварена;
- …таиш неприязън към хората, защото са те помолили за помощ;
- …избягваш разговори с хора, за които предполагаш, че може да поискат нещо от теб;
- …коментираш как винаги си в услуга на другите, без да получиш същото отношение;
- …чувстваш се физически и психически изтощена;
- …често ти писва, и си представяш как „хващаш гората“ и изчезваш някъде;
- …нямаш време да се погрижиш за себе си
Не е лесно да поставяш граници особено срещу любими хора, когато си мислиш, че ще ги разгневиш. Когато си опитвала да водиш трудни разговори, и да поставиш картите на масата, но се сблъскваш с нападки, надсмешка, повтаряне и потретване на едно и също обвинение.
Яснотата обаче спасява отношенията!
Защо мъжа до теб и другите не уважават границите ти?
- …не възразяваш, когато другите нарушават границите ти;
- …често се извиняваш, че искаш да поставиш такива;
- …не възприемаш може би себе си на сериозно?
- …позволяваш твърде много компромиси;
- …приемаш, че веднъж поставена няма нужда от повторение;
- …а може да си мислиш, че той сам трябва да се досети от какво се нуждаеш спрямо реакцията ти.
Какво е това "граница"?
Границите представляват чисто и просто очаквания и потребности! Да! Напук на твърденията, че не трябва да очакваш от никого нищо. Чуеш ли някой да ти каже това – Бягай! Защото именно благодарение на границите, които поставяш може да се чувстваш спокойна и сигурна в отношенията си с околните. Очакванията допринасят за психическото и емоционално здраве. Ние сме хора, свързани помежду си, и няма как да нямаме очаквания един към друг!
Да знаеш кога е момента да кажеш „Не“ и кога „Да“ е жизнено важно, когато искаш хармонични отношения.
Представи си я, че е като предпазна мярка срещу прекалено себераздаване. Ами тъй де! Кога иначе ще имаш възможност да се погрижиш за себе си. Това е твоят отговор на допустимо и недопустимо поведение от страна на другите. Задават очакванията във взаимоотношенията с другия, и ти помагат да отправиш молба така щото да се съобзяват с потребностите ти. Заявявайки ги!
Ако наред с изясняването на твоето дело и кариерна посока имаш нужда да ти помогна да поставиш здравословни граници съм насреща да помогна и на теб.